A&K PKM
Erről a hatalmas dögről kvázi érintőlegesen már van egy írás régebbről. Az 5 éves irományhoz, most itt a teljes kép.
Az évek alatt csak a konkurencia szám változott a PKM szakosztályban. Lett LCT és Raptor. Ezeknek ára jóval magasabb. Az A&K továbbra is az "olcsó" kategóriát képviseli.
Az A&K minőségben a hozzá a hasonszőrű, közepes minőségű kínai airsoft termékekre jellemzőt.
Olcsó anyagok és nagyjából megfelelő részletesség.A külsőben található acél, alu és spiáter.A csövőn lévő alkatrészek rögzítése kielégítő. Nem tapasztalható semmiféle lötyögés.Mint látható, ez a polimer verzió, azaz olcsóbbik. A válltámasz üreges műanyagból készült. A végén kidolgozottak a részletek. Lemezből van a felhajtható fül és megvan a tüske állító szerszám.Ezzel lehet az a magasságot állítani.A szerkezet, akárcsak a valódi verzió csak sorozat lövésre alkalmas. A "tűzváltókar" ez esetben csak a biztosítás és a lövés között állítható. Jól megnézve látható, hogy a kínaiak a magyar PKM-et koppintották, ugyanis a "TŰZ" felirat került rá az orosz kandzsik helyett.A jobb oldalra a felhúzókar jutott, aminek jelenesetben nincs valós funkciója.
Itt látható még a bemenő heveder ajtaja.A hatalmas lemez tokfedél tetején pózol az AK stílusú hátsó irányzék, mely oldalirányba is állítható. A tokfedél hátul, szintén AK-san, egy gomb segítségével nyílik. Mivel airsoft jószágról van szó a funkciója kimerül abban, hogy itt tudunk hozzáférni a hop up kamra tárcsájához.Az állítótárcsa előtt van a csőrögzítő retesz.Ez hasonlóan az igazihoz, egy rugós mechanikával küzd a bentmaradásért. 90 fokkal elforgatva kitolható, így a cső szabadon kihúzható a szerkezetből.Az M60, M249, Stoner LMG gyorskioldós megoldásához képest ez egy stabilabb megoldás (már ami az airsoft verziókat illeti). Nincs meg a rögzítés kikopásának esélye a gyenge anyagfelhasználás miatt.Az airsoft PKM-ek alulról adagolnak. Ez egy sokkal jobb megoldás, mint a hasonlóan heveder etetett replikáknál használatos megoldások. Ahol egy hosszú rugó az adagoló cső, ami a tokon és a rakaszon kívül fut. A kosz és mocsok relatíve könnyen betalál, aminek adagolási probléma vagy elakadás a következménye.
Ezzel szemben itt a tok közvetlenül kapcsolódik a rakaszhoz, nincs lehetősége a szennyeződéseknek a két fő elem közé bemenni.A külsőcső két fő elemből áll. A cső maga, amire a külső szerelvények mennek, mint például a gázblokk, elsőirányzék. Illetve a hátsó vége, amin keresztül rögzül a tokba. Ennek része a fogantyú, aminek érdekessége, hogy előre billen. Ha retesz ki van véve, a fogantyú lemezének nyúlványa előretessékeli a csövet, ezzel könnyítve a cserét.Az elejének a többi része látható a képen, amik a cső alatt és mögött foglalnak helyet. A gázimitációs-rendszer szintén két részre osztott. Az egyik vége a bipod konzol szerepét tölti be, a másik a ROF szabályozó elektronikának ad otthont.
Egész masszívnak érződik összerakva a rendszer, aminek öntvény (vélhetőleg spiáter) elemeinek meg kell tartaniuk a villalábra rakott replikát. A nyíródásnak erősen kitett alkatrészek a bipod körül mind vastartalmú anyagból építkeznek. Ami hatalmas pozitívum az élettartamra nézve.A rengeteg szegeccsel, némi ponthegesztéssel, lemezből készült tokra a pisztolymarkolat és az elsütőszerkezet csavarokkal kapcsolódik.A képen látható külső kötőelemek egy része. Egy ekkora dögnél sok alkatrész van és viszonylag nagyok. Ennek érdekében rengeteg csavart kell alkalmazni, hogy minden a helyén maradjon, miközben ugrabugrálunk az erdőben egy ilyen 7-8 kilós döggel. A csavarok nincsenek menetrögzítőzve. A géppuska replikák külseje gyakran a széthullás határán táncol, mivel ezek az összetartó alkatrészek fellazulnak. Ezért érdemes egy ilyet még újkorában szétszedni, menetrögzítőzni és újra összerakni.A rendszer sebességét egy segéd elektronikával lehet szabályozni. Ez elsőre nagyon izgalmasnak tűnik, ám a valóságban teljesen értelmetlen.
Ugyanis. A ROF-on (nyilvánvaló okokból) csak csökkenteni lehet. Ez az egész cucc nem más, mint egy terhelő elektronika, ami a motorral párhuzamosan elkezdi zabálni a kraftot az akksiból, így magára a motorra kevesebb teljesítmény jut. Ez abszolút értelmetlen a gyári, amúgy sem túl gyors motorral kombinálva.
A dolog ne tévesszen meg senkit. A rendszerben nincs FET, ami megakadályozná a kapcsoló beégését.
Az összes madzag, kivéve a rakasz bele.Látható, hogy a kapcsoló ágaira 1-1 vastag piros vezeték fut, és az egyikről lejön vékony piros. Ezen keresztül kapcsolódik a segédáramkör, ami pluszban szívja az akksit, miközben a motorhoz, a piros mikrokapcsolón keresztül folyik az áram.
Akit érdekel, itt van pár kép magáról a NYÁK-ról kommentár nélkül.
Végre. Valami paradigmaváltás történt az A&K-nál. Rájöttek, hogy nem olyan jó ötlet különcködni. Ami egyedi alkatrészt jelent, ráadásul úgy, hogy kizárólag fos minőségben volt jelen. Kamraügyileg egy platformon van az M60-nal, ahol itt olvashatsz.Jelentem, a hop up gumi végre, gyárilag Marui kompatibilis! A rossz hír, hogy a gyári gumival iszonyatos szórása és FPS ingadozás volt tapasztalható. Ám, gumi csere után normalizálódott a helyzet.
Összegezve. A dolog jó oldala, hogy nem kell egyből valamiféle kókányolós vagy drága megoldáshoz nyúlni, ha ésszerű keretek között igényünk van a hop up hatásra.
A rossz, hogy még mindig ugyanazt a vertikális lenyomós borzadályt kapjuk, mint a legtöbb gyári géppuska kamránál.
Egyetlen értelmes alternatíva létezik ehhez a modellhez, azt pedig a Bullgear nevű gyártó csinálja. Mivel a gyári már eszi a Marui gumikat, ezért más gyártók ilyen kamrája Bullgearen kívül kidobott pénz.A várva várt áttörés, Marui kompatibilis gumi!Továbbra is gyenge megoldás a vertikális lenyomó. Plusz igénytelenül kivitel, ami az A&K munkásságát dícséri.
A gearbox ház nagyjából megegyezik az M249 replikákéval. Különbség a pár furaban rejlik, amik a PKM box esetén megvannak, ahogy a tokba lehessen csavarozni.Az egyik a pinion fogaskerék tengelye mögött-fölött, a másik a kapcsoló előtt a vezetékeknél látható.Illetve a bal oldalra csavarozott csatlakozó és annak öntvény konzolja a más.
A csatlakozó miatt a gearboxhoz való hozzáférés nagyon könnyű. A jobb oldalon csak két csavart kell oldani és máris kivehető a komplett meghajtóegység.A könnyebb szerelhetőség kedvéért kívülről hozzáférhető a visszaforgás-gátló, ami könnyedén kipöckölhető, így feszteleníthetők a rugók.Ezek a fajta géppuska replikák, már kezdetek óta gyorskioldós rugóvezetővel rendelkeznek.Az alap belsőségeket közepes mennyiségű kenőanyag fedi.Az öntvény oké, van benne anyag bőven, hogy bírja az orra rugó csapkodását.
Itt a másik jó hír a hop up kamra után. A csapágy fészkeket sikerült párhuzamosra önteni. A középső fogaskerék már nem oldalaz, mint a kutya.
Illetve sikerült kicsivel több helyet hagyni a fogaskerekeknek. Jelentősen javítva ezzel a hézagolás lehetőségét és ezzel együtt az akadálymentes forgást.A gyári belsőségek az abszolut minimum jegyében került bele. Egyedüli luxus a csapágyas rugóvezető. A motor viszont gyenge. Míg sok évvel ez előtt az A&K-nál alap volt egy lassúcska, de erősebb mágnesekkel szerelt motor, mára ez ki kopott.
A rakasz hatalmas 5000 bb fér bele, plusz ide jön az akksi.Felül egy rugós, billenthető retesz fogja a tokhoz dobozt.Ezzel kallantyúval lehet felnyitni a konzervet.Alul a tár vezérlést végző toló kapcsoló látható, mint érdekes elem. 2 módja van. Manuális, tehát folyamatosan teker és automata, amikor a motor forog.
A kapcsoló maga nem túl jó minőségű, könnyen széthullik, ha egy nem túl szerencsés darabot oszt ki neked az élte.
A jack dugó sem véletlenül került fel. Egy külső kapcsolót lehet feleszkábálni rá, aminek nyomogatására teker a tár motorja. Ilyet viszont nem adnak a csomagban.A könnyebb hurcolást elősegítő szíj, amit gyárilag nem túl praktikusan/kézre állóan applikáltak fel.A tár belseje. A bal oldalon látható kis rekesz az akksi helye. 115×48×28mm-nyi hely van benne.Belsőségek terítéken.A belső ugyanarra az elvre épül, mint az airsoft high-cap tárak 99%-a. Van egy felhúz (felül, középen), amit nem nekünk kell ujjbeggyel, manuálisan tekerni, hanem a baloldalon látható motor végzi.
Összegzés.
PKM-ezni nem olcsó mulatság. 480€-tól indul ez a polimer szettes verzió, a fa ennél valamivel drágább.
Ez egy hatalmas dög, felmálházva 8 kiló körül mozog. Mazochistáknak és mil-sim rajongóknak ajánlható ez a replika. Egy mai, átlag tinglitangli játékra kevés érelme van elvinni, mert az ellenfél Cyma Betás játékosa, az egy szem high-cap tárjával kétszer körbe fut, mire te akárcsak meg mozdítanád ezt a monstrumot.
Szerkezetileg a belsőt sikerült sikerült sikerült pozitív irányba fejleszteni. Végre Marui rendszerű gumival kompatibilis a kamra és a gearbox ház furatait is sikerült párhuzamosra megcsinálni.
Egy ilyen géppuska replika nagyon ritka és kivételes esetekben racionális döntés. Emiatt nehéz bárkit is meggyőzni, ha felmérte ésszel a hátrányait, hogy ne vegye meg.
Ha számodra is érdekes a blog és úgy gondolod, hogy megéri, hogy havi egy sajtburger árával támogass, sokat segítesz a megjelenő tartalmak készítéséhez.
A patreon támogatók az itteni megjelenés előtt olvashatják a legújabb bejegyzéseket.